Vse, kar morate vedeti pred nakupom igralnega računalnika
Igralni računalniki so cenovno dostopnejši in zmogljivejši kot kdaj koli prej. Preden ga kupite, vam podamo nekaj nasvetov.
Kazalo – Gaming računalnik

Kaj so pomembne stvari, na katere moram paziti pri nakupu Gaming računalnika?
Upoštevajte ceno, grafiko, procesor, ram in trdi disk.
Gaming PC je eden najboljših načinov za uživanje v najnovejših igrah z visoko ločljivostjo in fantastično vizualno kakovostjo. Zaradi številnih blagovnih znamk in specifikacij je težko vedeti, kje začeti.
Ta vodnik za nakup vam bo pomagal določiti, kateri igralni računalnik kupiti glede na vaše potrebe, proračun in okuse.
Kaj je Gaming računalnik?
Igričarski računalnik je v osnovi računalnik, vendar ni tak kot večina drugih računalnikov. Povprečen osebni računalnik lahko poganja pisarniško programsko opremo, omogoča brskanje po internetu in osnovno urejanje fotografij ali videoposnetkov, ampak hkrati zmore poganjati le preproste igre pri nizkih ločljivostih.
Če želite na računalniku igrati igre na ravni, ki jo danes omogoča naša tehnologija, je pomembno, da izberete igralni računalnik z namensko strojno opremo za igranje iger. Medtem ko lahko na običajnem osebnem računalniku poganjate nekatere osnovne ali starejše igre, za igranje najnovejših naslovov potrebujete namensko grafično kartico in zmogljivejšo strojno opremo. Današnje vrhunske igre so med računsko najzahtevnejšimi nalogami, ki jih lahko opravi računalnik.
5 specifikacij gaming računalnika, ki jih je treba upoštevati pri nakupu igralnega računalnika
Upoštevati je treba nekaj stvari, ki se razlikujejo pri nakup običajnega osebnega računalnika od nakupa gaming računalnika. Ko si ogledate igralne osebne računalnike, boste videli, da vsi ponujajo različne specifikacije in funkcije.
Bistveno je, da si zagotovite uravnotežen igralni računalnik, od zagotavljanja najboljšega pomnilnika za igralni računalnik do izbire pravih specifikacij za vaše potrebe. Tukaj je pet ključnih področij, o katerih morate razmisliti, preden investirate v nov igralni računalnik:
- Stroški
- Grafična kartica
- Procesor/RAM
- NVME / SSD disk
- Po meri narejen računalnik (custom) ali prebuild?
Kakšna je cena Gaming računalnika?
Za budget gaming računalnik je mogoče porabiti 500 evrov, za vrhunski igralni računalnik pa je mogoče porabiti tudi 5000 evrov. Na koncu je vse odvisno od vas in od tega, kaj si lahko privoščite ali koliko želite plačati.
Več kot boste porabili, večja je verjetnost, da boste kupili vrhunske komponente. To pomeni, da je mogoče pričakovati, da bo igralni računalnik zdržal dlje, zato je zaradi zagotovitve delovanja v prihodnosti pametno vnaprej porabiti nekoliko več, seveda vse z zdravo mero razuma.
Ni vedno praktično, da kupujemo najboljše komponente. Če imate omejen proračun, lahko še vedno naredite dobro naložbo in si zagotovite odličen računalnik za igranje iger.
Cenovni razpon | Kaj lahko pričakujete od zmogljivosti |
500 – 1000 evrov | Obvlada igre, ki ne vključujejo vrhunske grafike, in starejše igre. Najboljši za uporabnike, ki jim ni treba igrati iger z visokimi ločljivostmi ali kakovostjo. Opomba: Ni primeren za igre, kot so Forza Horizon 5, Cyberpunk 2077 ali Control. |
1000 – 1500 evrov | Lahko igrate najnovejše igre, vendar boste morda morali znižati ločljivost na 1080p in zmanjšati raven podrobnosti, da se ne bodo zatikale. Ta razpon je najprimernejši za tiste, ki so pripravljeni na kompromise ali želijo igrati starejše igre z nižjimi zahtevami. |
1500 – 3000 evrov | Lahko igrate najnovejše igre v visoki ločljivosti, vključno z igrami v ločljivosti 4K. Najboljši za igralce, ki ne želijo varčevati pri kakovosti slike, saj porabijo manj denarja. |
3000 – 5000 evrov | Lahko igrate najnovejše igre in ste pripravljeni na prihodnje igre z višjimi zahtevami. Najboljše za igralce z veliko prostega denarja. |
Če želite točno določeno številko, bo večina ljudi dobila odličen gaming računalnik med 1.500 in 2.000 evri (srednji dve vrstici v grafikonu), še posebej zaradi padcev cen med prodajnimi sezonami. V tej ceni že dobimo Intel i7 ali Ryzen 7 in grafično kartico RTX 3080 / 4070, ki na 2K 2560×1440 resoluciji igre poganjati za šalo.

Na sliki lahko vidite računalnik, ki ga dobite med 1500 in 2000 evri.
Nasvet: Pri vsakem nakupu je ključnega pomena, da porabite le toliko, kolikor si lahko privoščite, vendar se pri tako dragem izdelku, kot je igralni računalnik, zlahka prepustite pretiravanju.
Kakšno grafično kartico mora imeti igralni računalnik?
Najpomembnejša komponenta vsakega igralnega računalnika je grafična kartica ali GPU. Grafične kartice so srce, ki omogoča igranje iger pri visokih ločljivostih in s čim več omogočenimi grafičnimi funkcijami. So tudi ena najdražjih komponent.
Pri grafični bodite pozorni na (po pomembnosti od največ do najmanj):
- Najzmogljivejši grafični procesor, ki si ga lahko privoščite. To pomeni, da ni nujno, da je grafična z več vrama / pomnilnika boljša od tiste z manj. Npr. Grafična RTX 4060 Ti 8GB je močnejša od Grafične RTX 4060 16GB.
- Glejte za velikostjo grafičnega pomnilnika
- Glejte za znamko grafične kartice, ki vam jo svetuje priznani trgovec z izkušnjami
- Oglejte si tudi trg z rabljenimi grafičnimi karticami, saj boste npr. RTX 3080 dobili za isto ceno kot npr. RTX 4060Ti, le da je RTX 3080 vsaj 40% močnejša grafična.
Grafične kartice ponujata dve podjetji: AMD in Nvidia. Nvidia trenutno ponuja najboljše grafične kartice z grafičnimi karticami RTX 40. Če denar ni pomemben, je najboljša grafična kartica GeForce RTX 4090, vendar boste pri nakupu igričarskega računalnika bolj verjetno naleteli na serijo RTX 4060 ali 4060ti. Starejše generacije se nove skorajda ne prodajajo več oziroma za nerazumno visoke cene, zato se vam splača pogledati za rabljenimi oziroma obnovljenimi grafičnimi kartica prejšnje RTX 30 generacije.
Če želite igrati igre na novi grafični kartici v ločljivosti 4K ali z grafičnimi nastavitvami na visoki ali ultra visoki ravni, sta grafični RTX 4090 ali RTX 4080 običajno najboljši izbiri. Enako močna kot RTX 4080 pa je RTX 3090, le nekoliko slabša od njiju pa RTX 3080. Zato se vam splača poiskati tudi ti dve RTX 30 grafični, ki jih dobite za precej nižjo ceno, kakor RTX 40 serijo.

Na sliki lahko vidite, da je RTX 3080 zmogljivejša grafična kartica od RTX 4070. Sicer malo, vendar vseeno. RTX dobite rabljeno že za 500 evrov, medtem ko boste za RTX 4070 morali odšteti 800 evrov.
Če imate omejen proračun, je AMD še vedno vreden pozornosti, pri čemer velja razmisliti o seriji RX 6000. Te kartice so primerne za igranje iger pri ločljivostih 2K in 4K, dobijo se več ali manj le rabljene, vendar je njihova zmogljivost impresivna.
Nasvet: Višja kot je številka, boljša je na splošno kartica. Na primer, serija GeForce RTX 30 je starejša od serije GeForce RTX 40. Kartica serije 30 bo še vedno omogočala igranje najnovejših iger, vendar morate za najboljšo kakovost investirati v kartico serije RTX 40. Vendar sta pomembni tudi zadnji dve številki, tako je npr. RTX 3080 identično močna kot RTX 4070.
Grafična kartica serije 30 običajno stane približno 400 evrov manj kot samostojna kartica GeForce RTX serije 40, pri nakupu namiznega sistema pa pričakujte, da bo nakup najnovejše kartice RTX serije 40 za približno 200 evrov dražji. Cene pogosto nihajo zaradi stalnega globalnega pomanjkanja mikročipov.
Nazadnje poglejte, koliko pomnilnika je na kartici. Grafična kartica z 12 GB pomnilnika bo verjetno delovala bolje kot tista z 8 GB pomnilnika, ni pa nujno! GPU RAM, znan tudi kot VRAM (video pomnilnik z naključnim dostopom), je posebna vrsta RAM-a, ki je namenjen izključno grafični kartici v računalniku in ne kateremu koli drugemu delu sistema.
Za razliko od običajnega pomnilnika ga pozneje ne morete nadgraditi. Več VRAM-a pomeni, da lahko grafična kartica do podrobnosti, kot so teksture iger ali drugi učinki, dostopa hitreje kot z manjšo količino.
Kateri procesor in pomnilnik RAM naj ima gaming računalnik?
Procesorja znamk Intel in AMD sta dve možnosti pri izbiri igralnega računalnika. Trenutno najzmogljivejši procesorji za igranje iger se razlikujejo glede na vaš cenovni razred. Podobno kot pri grafičnih karticah na splošno velja, da višja kot je številka, boljša je procesorska moč.
Procesor, imenovan tudi CPU, je v bistvu možgani vašega računalnika. Odgovoren je za tolmačenje in izvajanje skoraj vsega, kar se odvija na zaslonu. Njegova hitrost in jedra vplivajo na to, kako hitro deluje in opravlja naloge.
Jedra so kot procesorji v procesorjih. Večina procesorjev jih ima od štiri do osem. Pri procesorjih v srednjem razredu glejte za AMD Ryzen 5 oziroma Intel Core i5, pri srednjem višjem razredu za Ryzen 7 oziroma Intel Core i7, pri najvišjem razredu pa za AMD Ryzen 9 oziroma Intel Core i9.
Računalniški pomnilnik RAM deluje podobno kot VRAM, vendar ne pomaga procesorju grafične kartice, temveč glavnemu procesorju. Več kot je pomnilnika RAM, bolje lahko sistem pridobi začasne informacije, kar izboljša hitrost in zmogljivost.
Pri pomnilniku RAM potrebujete 32 GB pomnilnika. Povprečen računalnik lahko z 16 GB pomnilnika dokaj dobro opravlja več opravil. Vendar je 16 GB najmanj, kar potrebujete pri igranju iger, saj so igre veliko bolj zahtevne kot brskanje po internetu ali uporaba pisarniške programske opreme.

Na sliki lahko vidite, da tudi 8GB rama ni nujno premalo. V igri Battlefield V imate enako sličic na sekundo z 8, 16 ali pa 32GB rama. Zanimivo, kajne?
Če imate pri igranju iger vsaj 16 GB pomnilnika, ste lahko mirni, saj veste, da ni ozkih grl, ko sistem nalaga nove podatke za hitro potekajočo igro. Seveda potem zraven igre ne smeta opravljati drugih opravil. Zato priporočamo, da vzamete nekaj rama na “rezervo” in sestavite sistem z 32GB, če vam budget to omogoča – sicer pa se ram čisto enostavno lahko v računalnik dogradi tudi pozneje.
Kakšno vrsto diska naj ima igralni računalnik?
Večina igralnih računalnikov za shranjevanje uporablja polprevodniške pogone (SSD). Če vidite računalnik, ki ponuja samo običajen trdi disk, ga preskočite. Edina izjema je, če igralni računalnik ponuja SSD za shranjevanje in trdi disk (HDD).
Pomnilnik SSD je eden najlažjih načinov za hitrejše delovanje računalnika za igre. Vaš računalnik lahko hitreje bere datoteke prek shrambe SSD, kar skrajša čas nalaganja iger in izboljša zmogljivost.
Bistveno je, da si zagotovite čim več pomnilnika SSD. Nekateri igričarski računalniki ponujajo le 256 GB pomnilnika SSD in ker najnovejše igre, kot je Call of Duty: Vanguard, zahtevajo več kot 100 GB prostora, ne boste mogli namestiti več iger hkrati. Namesto tega boste morali pogosto odstranjevati igre, da jih boste lahko zamenjali.
Ponovna namestitev iger lahko traja kar nekaj časa, saj je večina iger na voljo v digitalni obliki ali pa zahtevajo obsežne popravke. Upoštevati morate tudi, da imate na voljo precej prostega prostora za razširitev in namestitev omenjenih popravkov.
Pozor: 512 GB bi moral biti najmanjši razmislek, razen če računalnik kupujete za igranje le ene ali dveh iger. Če nameravate igrati le eno ali dve igri, bo 256 GB morda zadostovalo, vendar boste kmalu potrebovali več prostora, saj so nove igre pogosto večje od prejšnjih. Na srečo je v številne sisteme mogoče namestiti nov trdi disk.
Ali naj si sam sestavim gaming računalnik?
Veliko ljudi raje sestavi svoj igralni računalnik in to je vsekakor mogoče. Gradnja osebnega računalnika je kot nekoliko bolj zapletena oblika LEGO z električnimi komponentami.
Stvari postanejo zapletene, ko je treba kupiti komponente, ki delujejo skupaj. Za nakup vseh pravilnih delov je potrebno kar nekaj raziskovanja, razen če pri prodajalcu na drobno kupite paket, ki združuje vrsto združljivih komponent. Poleg tega je tu še vprašanje naraščajočih stroškov.
Nekoč je bila sestava računalnika cenejša od nakupa vnaprej pripravljene enote, vendar so ti časi minili, saj posamezne komponente, kot je grafična kartica, včasih stanejo več kot celoten stolp igričarskega računalnika.

Na sliki lahko vidite gaming računalnik med 2000 in 3000 evri.
Kdo naj kupi igralni računalnik?
Nekaj ključnih vrst igralcev v družbi bo imelo največ koristi od nakupa igralnega računalnika.
- Priložnostni igralec. Igralec, ki mu je všeč predvsem ena ali dve igri. Priložnostni igralec ne želi zapraviti več tisočakov za igralni računalnik, temveč je odvisen od ene ali dveh zabavnih iger, ki jih dobro pozna, na primer MMO ali brezplačne igre, kot sta Fortnite ali Apex Legends. Na tej ravni se lahko splača kupiti poceni igralni računalnik za izboljšanje igralne izkušnje.
- Ljudje, ki igrajo več kot 20 ur na teden. Če imate raje osebni računalnik kot igralno konzolo, vam igralni računalnik ponuja veliko prilagodljivosti pri izbiri iger. Pogosto je nakup iger za osebne računalnike cenejši od konzolnih različic.
- Streamerji. Če želite prenašati svoje igralne vsebine na Twitchu in drugih omrežjih za pretakanje, potrebujete igričarski osebni računalnik, da lahko hitro in kakovostno igrate igre. Nihče ne želi gledati, kako se streamer trudi naložiti igro.
- Delavci na domu. Če delate od doma, verjetno že potrebujete osebni računalnik. Gaming PC pomeni, da lahko združite delo in užitek, tako da vaš sistem učinkovito opravlja vse, kar potrebujete čez dan, in lahko ponoči preide v igralni način.
- Izkušeni igralci, ki radi modificirajo. Ena od prednosti igralnih osebnih računalnikov pred konzolami je, da lahko igre na osebnih računalnikih na splošno modificirate ali prilagajate veliko bolj kot na konzolah. S številnimi poceni ali brezplačnimi modi lahko priljubljeni igri dodate še več.
Če se boste izgradnje računalnika lotili sami
Če se boste izdelovanja računalnik lotili sami, smo za vas izdelali vodič: Kako sestaviti računalnik? V njem je v detajle opisan vsak korak, od začetka – odpakiranja same škatle – do konca oziroma namestitve windows operacijskega sistema.
Možnost izgradnje računalnika v naši delavnici v Ljubljani
Pri Komponentku vam mogočamo, da si sestavite računalnik kar v našem skladišču pod nadzorom naših strokovnjakov. Vas zanima več? Kar pokličite nas na 070 280 386 in povprašajte o prostih terminih 🙂
Vodiči podjetja Komponentko
Računalniška trgovina Komponentko se je v zadnjih 2 letih v Sloveniji uveljavila kot najbolj priznana računalniška trgovina z najvišjo Google reviews oceno med vsemi uporabniki. Za vas tedensko pišemo vodiče, sestavljamo ponudbe, svetujemo pri nakupu računalnikov in servisiramo vaše elektronske konjičke. Za vsa vprašanja smo vam na voljo preko elektronske pošte info@komponentko.si ali preko telefona na 030 755 005. Obiščite nas v Ljubljani v BTC-ju 😎
Oddajte komentar
Za objavo komentarja se morate prijaviti.