Kazalo – Nakup računalnika
Vodič za nakup računalnika: Najboljše izbire za konec šole ali za darilo
Igričarski računalnik je velika naložba – v primeru namiznega računalnika za igre pa je to lahko tudi velik kos opreme. Zato je posvetovanje z izčrpnim vodnikom za nakup igralnega računalnika, kot je ta, odličen način, da ugotovite, kaj potrebujete in kam morate usmeriti svoj proračun. Med grafično kartico, procesorjem, pomnilnikom RAM in shrambo je veliko stvari, ki jih je treba upoštevati, vendar vse ne zahtevajo enake ravni naložbe. Zato smo tukaj, da vam pokažemo, kako kupiti namizni računalnik za igranje iger.
Prvo sestavljanje igralne opreme je zastrašujoče, vendar ni treba, da je težavno. Če veste, kaj in kje iskati, lahko kupite vnaprej pripravljen igralni računalnik svojih sanj ali celo sami sestavite svojo igralno opremo. V vsakem primeru boste z našim znanjem in izkušnjami zagotovo dobili igralni računalnik, ki bo izpolnil vse vaše želje in potrebe. Vse računalnike pa najdete na naši spletni strani – lahko pa se ga sestavi tudi po željah stranke glede na zakonske omejitve.
Kako velik računalnik želite?
Ta računalnik je tako velik, da ima v sebi dva računalnika
Večina igralcev začne s strojno opremo v računalniku. To bomo kmalu obravnavali, a preden pridemo do tega, se pogovorimo o obliki, velikosti in oblikovnem faktorju celotne sestave.
Računalniki za igranje iger so zdaj na voljo v različnih oblikah in velikostih. Majhni sistemi so lahko neverjetno kompaktni in nevsiljivi ter se prilegajo tja, kamor večji sistemi preprosto ne morejo. Idealni so za igričarje, ki nimajo velike mize ali želijo računalnik uporabljati v domačem kinu. Vendar pa lahko majhnost omeji možnosti za nadgradnjo v prihodnosti, nekateri majhni računalniki pa zaradi omejenega prostora za hlajenje povzročajo veliko hrupa. Ponavadi temeljijo na obliki majhni stolpi (imenovani Mini-ITX), zato potrebujejo matične plošče in ohišja z enako specifikacijo. Mini ITX računalnike za začetnike odsvetujemo.
Srednji stolpi (imenovan midi-tower) so dober kompromis in so idealni za večino ljudi. So dovolj majhni, da jih lahko namestite pod, na ali na tipično pisalno mizo, hkrati pa dovolj veliki, da omogočajo nadgradnjo in sprejemljivo hlajenje. Za steklene stranske plošče in domiselne barvne sheme boste morali nekoliko doplačati, vendar boste že vedeli, ali je to nekaj, kar vas zanima. Ti modeli običajno temeljijo na zasnovah Micro-ATX ali ATX, zato boste potrebovali osnovno ploščo in ohišje, ki sta združljiva s temi oblikovnimi specifikacijami.
Takšen mali računalnik lahko vtaknete praktično kamor želite
Nazadnje pridemo do monolitov, znanih kot polni stolpi (full tower). Ti so zaradi svoje velikosti pogosto postavljeni pod mizo in ne na njej, vendar to ne velja vedno.
Sistem polnega stolpa ima lahko rahlo višjo ceno od sistema srednjega stolpa. Vendar je z njimi izjemno enostavno delati, saj imajo dovolj prostora za vse, kar želite vanje spraviti, vključno z rokami, kar je lahko zelo koristno, če imate velike rokavice.
Nekateri proizvajalci po meri, med prilagajanjem ponujajo izbor ohišij. Polni stolp je najlažje prijeti in delati z njim, vendar se prepričajte, da vnaprej poznate njegove dimenzije. Če vam je prostor na namizju pomemben, vendar vam delo v utesnjenem prostoru ni povsem udobno, se odločite za ohišje mid-tower.
Obstajajo tudi manjše možnosti, vendar jih je težje spreminjati, običajno so glasnejše in ne podpirajo nujno vseh vaših izbir strojne opreme. Poleg tega se ohišja majhnih oblik segrevajo, zato imejte to v mislih, če nameravate igrati zahtevne igre ali če se želite lotiti overclockinga.
Predlagamo, da izbere ohišje tipa srednji stolp – midi tower.
Procesor naredi veliko razliko
Ko kupite namizni računalnik za igre, ne glede na to, ali ste ga izdelali sami, ali gre za igričarsko opremo po meri ali za vnaprej pripravljen model podjetja npr. Dell ali HP, bo procesor prva specifikacija, ki jo boste videli – in to z dobrim razlogom. Od procesorja je odvisno, kako bo sistem deloval v večini programske opreme.
Število procesorskih jeder je pomemben dejavnik. Pri osnovnih modelih je na voljo med dvema in 32 jedri. Pri najtesnejših proračunih bi moral biti štirijedrni čip najnižja vrednost h kateri stremite (torej računalnik z vsaj 4 jedri), saj jih za osnovno zmogljivost v večini sodobnih iger resnično potrebujete vsaj toliko. Na srečo lahko dobite zelo ugodne procesorje, kot sta Core i3-12100F ali AMD Ryzen 5500, če želite poceni računalnik za običajne igre.
Za zmogljivejše (in dražje) sestave je leta 2024 na voljo nekaj neverjetno dostopnih osrednjih procesorjev. AMD Ryzen AM 4 5800X3D je še vedno odlična možnost prejšnje generacije, čeprav novejši modeli 7600X in 7800X3D ponujajo večjo zmogljivost in več možnosti za nadgradnjo v prihodnosti. Intelov procesor Core i5-13600K je izjemen procesor, čeprav porabi veliko energije.
Za več poglobljenih informacij si oglejte naše zbirke najboljših procesorjev Intel in najboljših procesorjev AMD.
Ko gre za AMD proti Intelu, AMD ponavadi ponuja boljšo vrednost v celotnem cenovnem spektru, pa tudi veliko boljšo učinkovitost. Njegovi procesorji x3D za zdaj držijo krono igralnih procesorjev, čeprav so Intelovi ultraproračunski čipi običajno bolj impresivni. Intelovi procesorji ponujajo tudi boljšo kombinacijo produktivnosti in igranja iger, zato so lahko Intelovi procesorji boljša izbira, če želite početi oboje.
Če se želite poglobiti v najboljše procesorje z najboljšim razmerjem med ceno in zmogljivostjo, si oglejte naš poglobljeni vodnik.
Ponudbo procesorjev si oglejte na naši spletni strani TUKAJ.
Zmogljiva grafična kartica je nujna
Pri sestavljanju ali nakupu igralnega računalnika morate največ pozornosti nameniti grafični kartici. To je komponenta, ki ima največji vpliv na polepšanje iger, izpisovanje visokih frekvenc sličic, omogočanje igranja v višjih ločljivostih, kot je 4K, in vrhunskih vizualnih funkcij, kot je sledenje žarkom (ray tracing).
Številke modelov povedo veliko o tem, saj kartice z višjimi številkami običajno pomenijo večjo zmogljivost, čeprav je tu nekaj zadržkov, in pretirani modeli zunanjih partnerjev grafičnih procesorjev lahko zapolnijo razlike v zmogljivosti med različicami. RTX 4070 Ti je na primer hitrejši od modela 4070, vendar ne tako hiter kot model 4080.
Za priložnostno igranje pri 1080p so cenovno ugodne grafične kartice, kot sta Intel A750 ali AMD RX 7600, odlični nakupi, medtem ko boste za igranje pri 1440p želeli nekaj, kot sta RX 7800 XT ali Nvidia RTX 4070. Za 4K boste morali zapraviti veliko, saj vrhunske kartice AMD in Nvidia, kot sta RX 7900 XTX ali RTX 4090, v najboljših časih stanejo več kot 1.000 evrov, v nekaterih primerih pa tudi več kot 2.000 evrov.
Čeprav se donosnost kartic višjega razreda zmanjšuje – “sladka točka” je okoli 400-500 evrov, kjer sta RTX 4060 Ti in AMD RX 7700 XT -, se bo pri večini iger še vedno pokazalo povečevanje zmogljivosti. Vendar to ne pomeni nujno, da morate za grafični procesor zapraviti več. Pomembno je, da pred določitvijo proračuna za grafični procesor upoštevate igro, ki jo želite igrati.
Na splošno se je dobro odločiti za novejše kartice, ki so v tem primeru Nvidiine grafične kartice serije GTX 30 in RTX 40 ter AMD-jeve RX 6000 in RX-7000.
Video pomnilnik (ali VRAM) je v grafičnih karticah pogosto zmeden. Zlahka določite, koliko sistemskega pomnilnika RAM potrebujete, pri grafičnih procesorjih pa je to nekoliko težje. Morda boste izbirali med dvema podobnima karticama, ki ponujata različno količino VRAM. Več VRAM-a samo po sebi ne vpliva bistveno na splošno zmogljivost, vendar omogoča, da grafična kartica bolje obvladuje določene vizualne funkcije, in je nujna pri višjih ločljivostih. Novejše igre prav tako začenjajo zahtevati najmanj več kot 8 GB, zato boste želeli kupiti kartico z večjim pomnilnikom, če boste leta 2024 nadgrajevali in boste v prihodnjih letih želeli igrati vrhunske igre AAA.
Če se odločate med AMD-jem in Nvidio, ima slednja boljšo podporo za ray tracing na svojih grafičnih procesorjih RTX serije 30 in 40, vendar to ni dober razlog za nakup. Trenutni seznam iger, ki podpirajo ray tracing, se ves čas povečuje, vendar še zdaleč ni univerzalen in ni funkcija, ki bi jo bilo treba omogočiti. Nvidiina tehnologija Deep Learning Super Sampling (DLSS) lahko močno izboljša zmogljivost, vendar AMD in Intel ponujata tudi možnosti povečanja FSR in XeSS, ki so primerljive, če že ne tako impresivne.
Gonilniki obeh podjetij ponujajo programsko opremo za zmanjšanje vhodnega zamika in ostrenje slike za izboljšanje videza iger.
Za nakup grafične kartice po izjemnih cenah si oglejte seznam grafičnih kartic pri nas.
Ne zapravljajte denarja za nepotreben spomin (RAM)
Preizkusili smo igričarske računalnike z do 64 GB pomnilnika RAM in ta je bil popolnoma neuporaben. Tudi pri najzahtevnejših simulacijskih igrah je 32 GB dovolj, večina igralcev pa lahko shaja s 16 GB.
Pomnilnik je ena od stvari, ki jih je najlažje nadgraditi pozneje – in ena od cenovno najugodnejših. Zato si za zdaj priskrbite dovolj, pozneje pa ga po potrebi povečajte.
Vendar imejte v mislih naslednje: Sistemskega pomnilnika ne uporabljajo samo igre. Pomnilnik potrebuje vse, kar deluje v računalniku, od operacijskega sistema do gonilnikov za miško in tipkovnico. Če samo igra Destiny 2 med delovanjem porabi 6 GB sistemskega pomnilnika, morate imeti na voljo dovolj pomnilnika za vse drugo. Zato razvijalci priporočajo večje količine, da ima računalnik prostor za dihanje, medtem ko je igra aktivna.
Edini primeri, kjer vam bo več kot 32 GB pomnilnika RAM koristilo, so aplikacije za produktivnost, kot so urejevalniki videa. Tam je 64 GB in več še vedno lahko koristno, zato poiščite določeno zadevno aplikacijo, da vidite, kaj bi morda želeli dobiti za pospešitev nekaterih njenih funkcij.
Prepričajte se, da je vaša konfiguracija opremljena z vsaj dvema pomnilnikoma. Nekateri namizni računalniki za igre oglašujejo 8 GB pomnilnika RAM, vendar vključujejo le eno 8 GB palico. Dve palici vam bosta omogočili, da izkoristite dvokanalni pomnilnik na večini osnovnih plošč, ki učinkovito podvoji hitrost prenosa podatkov v primerjavi z eno palico.
Verjetno bi radi uporabljali tudi DDR5, saj je bolj prilagojen prihodnosti in ponuja boljšo zmogljivost, vendar če je vaš igralni računalnik pred sestavo opremljen z DDR4, to ne bo pomenilo velike razlike, saj ga lahko pozneje nadgradite ali pa je to najhitrejši pomnilnik, ki ga vaš sistem tako ali tako lahko podpira.
SSD so (skoraj) vse, kar potrebujete (sata ali M.2 nvme)
Večina danes prodanih računalnikov ima majhen SSD NVMe in večji SSD SATA ali starejši trdi disk za dolgoročno shranjevanje. Zaradi nizkih cen današnjih SSD-jev vam ni treba skrbeti za uporabo trdih diskov, razen za obsežno shranjevanje videoposnetkov in fotografij. Za knjižnice iger, namestitve sistema Windows in drugo so SSD-ji cenovno dostopni in ponujajo veliko boljšo zmogljivost.
SSD s 512 GB je dovolj za shranjevanje sistema Windows in večine iger, kar bo močno vplivalo na počutje vašega računalnika in hitrost nalaganja iger. Lahko pa kupite večje modele s kapaciteto 1 TB, 2 TB ali celo 4 TB, ki ponujajo boljšo zmogljivost in veliko več prostora za shranjevanje vaših knjižnic iger. Prav tako naj bi trajali dlje, saj imajo veliko višje ocene TBW (terabajtov zapisa).
Z ustreznim SSD pod pokrovom se mora sistem Windows zagnati in biti pripravljen za uporabo v manj kot 30 sekundah. Večina sodobnih iger bi se morala naložiti v 10-20 sekundah, čeprav lahko težji simulacijski naslovi na počasnejših SSD-jih trajajo dlje.
Večina sodobnih pogonov SSD temelji na tankem standardu M.2 NVMe, čeprav je na voljo tudi nekaj starejših 2,5-palčnih pogonov SATA, ki so še vedno uporabni za večje in cenovno ugodnejše pogone SSD. Za prenos podatkov uporabljajo povezavo SATA 3.0, tako kot običajni trdi diski, in potrebujejo zunanje napajanje iz napajalnika.
SSD diski M.2 so vgrajeni v matično ploščo in so običajno nekoliko dražji od svojih 2,5-palčnih kolegov – pri večjih zmogljivostih so veliko dražji. Del “M.2” se nanaša na obliko, ki je majhna paličica, ki se vstavi v matično ploščo (za referenco si oglejte zgornjo sliko). Del “NVMe” se nanaša na pogon, ki za prenos podatkov namesto SATA uporablja PCI Express. PCIe lahko podpira veliko večjo pasovno širino kot SATA, zato so gonilniki M.2 NVMe hitrejši od svojih 2,5-palčnih kolegov.
Vendar vsi pogoni M.2 ne uporabljajo PCIe. Glede na specifikacijo lahko uporabljajo PCIe ali SATA. Prepričajte se, da je pogon označen z oznako “NVMe”, kot je na primer Samsungov pogon 970 Evo zgoraj.
Ne glede na to, kateri pogon kupite, se prepričajte, da SSD, ki ga izberete za primarno pomnilniško napravo, vsebuje operacijski sistem. Tako boste imeli koristi od hitrega zagona in hitrega delovanja pri vsakodnevni uporabi. To je tudi razlog, zakaj ne priporočamo SSD z manj kot 256 GB prostora. Z nameščenim operacijskim sistemom Windows lahko na majhnem pogonu shranite le nekaj iger.
Če potrebujete veliko prostora za medije ali delo, razmislite o dodatnem trdem disku za dodaten prostor, SSD pa naj bo namenjen samo sistemu Windows in igram.
Hladno in tiho
Hlajenje ni neposredno povezano z zmogljivostjo, vendar lahko vpliva na zmogljivost in tudi na užitek, ki ga boste imeli ob uporabi računalnika. Večina AMD-jevih procesorjev in vse grafične kartice so opremljene s hladilniki že v osnovni embalaži, zato vam o tem ni treba več razmišljati, če vam je vseeno za raven hrupa ali hlajenje komponent pri overclockingu – zlasti če igrate s slušalkami, kjer hrup ni tako pomemben.
Razumno rešitev za procesorje, ki niso opremljeni s hladilnikom, lahko najdete za približno 30 USD. Če želite šepetajoče tih računalnik in/ali ga želite premakniti preko osnovnih specifikacij, je dobro razmisliti o naprednem hlajenju. Veliki zračni hladilniki so cenovno najugodnejši in najučinkovitejši načini hlajenja procesorja, čeprav so na voljo tudi vodno hlajenje “vse v enem” in zanke po meri.
Grafične kartice so nekoliko bolj zapletene, čeprav jih lahko hladite z vodnim hlajenjem. Priporočamo, da preprosto kupite kartico tretjega proizvajalca s spodobno prilagojeno hladilno rešitvijo, ki omogoča nižjo raven hrupa in boljšo zmogljivost.
Kakovost napajanja je pomembna
Za nekatere komponente priporočamo, da za kakovost, ki jo potrebujete, plačate nekaj več. Najboljši primer je dober napajalnik (PSU) in pripravili smo seznam najboljših PSU, ki jih lahko kupite za različne proračune.
Nikoli ne kupujte slabega napajalnika; poceni napajalnik lahko umre in s seboj odnese druge komponente. Prva stvar, ki jo je treba upoštevati, je vaša moč. Izberite napajalnik, ki za kar nekaj presega zahtevano moč vašega računalnika, vendar se vam ni treba pošaliti (na primer 650-vatni napajalnik je odličen za sestavo, ki je ocenjena na 400 W).
Nato poiščite certifikat 80 Plus. Standard 80 Plus ocenjuje napajalnike na podlagi njihove energetske učinkovitosti, pri čemer obstaja več stopenj. Napajalniki s certifikatom 80 Plus so na primer 80-odstotno učinkoviti pri povprečni porabi energije, medtem ko so napajalniki 80 Plus Titanium 92-odstotno učinkoviti v istem območju moči.
Certifikat 80 Plus je preprosto izjava o učinkovitosti porabe energije. Vendar pa napajalniki z oznako 80 Plus običajno uporabljajo boljše komponente, da si zaslužijo to oznako in dosežejo oglaševano moč.
Na koncu boste našli modularne, polmodularne in nemodularne napajalnike. Pri nemodularnih napajalnikih so vsi kabli pritrjeni na sam napajalnik. Polmodularni napajalniki imajo nekatere bistvene kable – na primer 24-pinski napajalni priključek matične plošče – vendar so na voljo snemljivi kabli za druge komponente, na primer 8-pinski napajalni priključek za grafično kartico. Modularni napajalniki pa imajo vse kable ločene.
Prednost modularnih napajalnikov je, da morate priključiti le kable, ki jih boste dejansko uporabljali, kar olajša gradnjo in upravljanje kablov. Vendar so modularni napajalniki dragi, včasih tudi dvakrat dražji od nemodularnih. Veliko lahko prihranite, če se odločite za nemodularni napajalnik.
Izbira matične plošče
Vse skupaj povezuje osnovna plošča. Pri tem ne smete varčevati, vendar vam tudi ni treba iti predrago. Upoštevati je treba dva vidika: vtičnico in čipovje. Na srečo je prvi enostaven. Vsak procesor je izdelan tako, da ustreza določenemu vtičniku – procesorji Ryzen 5000 na primer uporabljajo vtičnik AM4, Intelova 14. generacija pa LGA 1700 – zato se morate prepričati, da vaš procesor ustreza vtičniku na matični plošči. Če kupujete vnaprej pripravljen računalnik, vam ni treba skrbeti za vtičnico.
Zanimivejši je čipovski nabor. Tako AMD kot Intel ponujata različne čipovske nabore z različnimi funkcijami, ki so namenjeni različnim cenam. Na primer, Intelov vodilni čipovski nabor Z790 podpira overclocking, medtem ko cenejši čipovski nabor H610 tega ne omogoča. Podobno ima AMD-jev vrhunski čipovski nabor X670E več linij PCIe kot cenejši čipovski nabor B650.
Odkrito povedano, med čipovnimi nabori je skoraj preveč stvari, ki jih je treba upoštevati. Za igranje iger je pomembno vprašanje, ali želite procesor podkrmariti. AMD podpira overclocking na svojih čipovnih naborih serij X in B, medtem ko Intel podpira overclocking samo na čipovnih naborih serije Z. V nasprotnem primeru bo vaša osnovna plošča imela skoraj ničelni vpliv na zmogljivost.
Vendar obstajajo tudi drugi vidiki, ki niso povezani z zmogljivostjo. Proizvajalci bodo na svoje matične plošče vključili različne funkcije, na primer boljše omrežne zmogljivosti ali boljši zvočni čip. Poleg tega imajo matične plošče različne stopnje razširljivosti (nekatere imajo na primer samo dve reži za pomnilnik RAM). Za matično ploščo vam ni treba zapraviti veliko, vendar morate upoštevati podporo za overclocking, razširljivost in druge funkcije, kot sta omrežje in zvok.
Osredotočite se na tisto, kar je pomembno igralcu oziroma obdarjencu
Pri nastavljanju namizja za igre ne pozabite, da je vaš ekosistem za igre skrbno uravnotežen. Ugotoviti morate, kaj vam je ljubše in kaj želite od celotne igralne izkušnje, nato pa vložiti v sredstva, da to uresničite.
Če imate težave z organizacijo proračuna za to, vam priporočamo, da večino proračuna vložite v grafično kartico in procesor. Ti funkciji bosta najbolj pripomogli k izboljšanju vizualnega videza vaše igre. Od tu naprej bo zanesljiv in obsežen pomnilnik poskrbel za hitrejše delovanje in nalaganje igre. Elegantna zasnova ali prefinjeno ohišje sta sicer videti lepo, vendar ne bosta vplivala na vašo izkušnjo v igri. Več pomnilnika ima svoje mesto, vendar če ga je več, kot ga lahko uporabite, ne bo veliko pomagalo.
Ne pozabite, da je ta naložba v celoti odvisna od vas, zato izdelajte računalnik, ki vam ustreza. Če vam je pomembno, kako je računalnik videti, ga prelisičite. Osvetlite računalnik in poskrbite, da bo videti neverjetno. Če raje nastavljate in pretakate, porabite nekaj denarja za lepšo osnovno ploščo in spodoben hladilnik. Priporočamo, da večino denarja porabite za funkcije, ki bodo na koncu izboljšale igralne funkcije naprave, vendar mora računalnik ustrezati tudi vašim željam.
Ne veste kaj izbrati? Kontaktirajte računalniško trgovino Komponentko
Brez skribi, zato smo tukaj mi. Pokličite nas na 030 755 005 ali pa nam pišite na info@komponentko.si in z veseljem vam bomo svetovali pri nakupu in izbiri. Prav tako pa gradimo veliko skupnost, ki je dostopna na https://linktr.ee/komponentko – pridružite se ji in tudi oni vam bodo z veseljem svetovali 😎
Add comment
Za objavo komentarja se morate prijaviti.